Weterynarz Wesoła, Stara Miłosna, Warszawa, Przychodnia Weterynaryjna

Nikt tak nie docenia geniuszu zawartego w twoich słowach jak twój piesChristopher Morley
Można żyć bez psa, ale nie warto Heinz Ruchmann
Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotnościDaniel Defoe
Psy nie są całym naszym życiem, ale czynią je pełnymRoger Caras
Ten kraj szczęśliwy... gdzie po psie płaczą szczerze i dłużejAdam Mickiewicz
kot akuku2
A+ A A-
08 Wrz

Przygotowanie pacjenta do badania USG jamy brzusznej

Badanie jamy brzusznej przy pomocy USG może dostarczyć lekarzowi informacje o stanie wielu narządów. Wykonując je ważne jest dobre przygotowanie pacjenta aby umożliwić ich dobrą widoczność. Dlatego konieczne jest przegłodzenie zwierzaka przez minimum 12 godzin (optymalnie 24 godziny) oraz "odgazowanie" przez podanie na 1 - 2 godziny przed badaniem Espumisanu w postaci kapsułek lub syropu dla niemowląt. Należy podać 1 - 2 kapsułki w zależności od wielkości zwierzaka, np. kotu wystarczy 1 kapsułka (lub 1/3 łyżeczki syropu), jamnik weźmie 2 kapsułki, a owczarek podhalański dostanie 2 kapsułki, a po godzinie kolejne 2 kapsułki. Dobrze też jest zmieszać olej parafinowy z ostatnim posiłkiem przed badaniem w ilości od 1 łyżeczki dla kota do kilku łyżek stołowych dla dużego psa.
Kolejnym ważnym elementem jest pełen pęcherz moczowy. Dobrze jest gdy pies lub kot nie oddaje moczu przez minimum 3 godziny przed badaniem. W ten sposób lekarz może dokładnie ocenić nie tylko pęcherz, ale i jego funkcjonowanie, a także narządy miednicy małej. Kotu należy zabrać kuwetę lub nie wypuszczać go na dwór, małego psiaka można przynieść na rękach, a dużego prowadzić na smyczy uniemożliwiając obwąchiwanie drzewek, trawy, itp.
Od powyższych przygotowań można odstąpić gdy mamy do czynienia z sytuacjami wyjątkowymi, np.: podejrzenie ropomacicza czy urazów narządów wewnętrznych po wypadkach.

Podsumowując:

- głodówka 12-24 godziny
- olej parafinowy do ostatniego posiłku przed badaniem
- Espumisan na 1 - 2 godziny przed badaniem
- uniemożliwić oddawanie moczu co najmniej 3 godziny przed badaniem

usg
Autor: lek. wet. Katarzyna BryłkaUdostępnij na:

© Wesoły Pies.
background