Weterynarz Wesoła, Stara Miłosna, Warszawa, Przychodnia Weterynaryjna

Nikt tak nie docenia geniuszu zawartego w twoich słowach jak twój piesChristopher Morley
Można żyć bez psa, ale nie warto Heinz Ruchmann
Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotnościDaniel Defoe
Psy nie są całym naszym życiem, ale czynią je pełnymRoger Caras
Ten kraj szczęśliwy... gdzie po psie płaczą szczerze i dłużejAdam Mickiewicz
kot akuku2
A+ A A-
31 Maj

Jak usunąć kleszcza?

Jak wyjąć kleszcza?

Przede wszystkim jak najszybciej. Każda dodatkowa godzina, jaką kleszcz spędza wczepiony w ciało, zwiększa ryzyko zarażenia przenoszonymi przez niego chorobami. Wbrew powszechnie panującej opinii usunięcie kleszcza nie jest trudne i każdy może się tego nauczyć. Z tego artykułu dowiecie się Państwo w jaki sposób prawidłowo to zrobić.

Kleszcze


Kilka słów o kleszczach.

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które podczas swojego rozwoju potrzebują krwi kręgowców. Okres ich aktywności najczęściej rozpoczyna się na przełomie marca/kwietnia i trwa do października/listopada, jednak w przypadku łagodnych zim mogą występować również w najchłodniejszych miesiącach roku. Przykładem może być ostatnia zima, podczas której kleszcze i choroby odkleszczowe, były rozpoznawane w naszej przychodni również w grudniu i na początku stycznia. Zachęcamy do zabezpieczania psów i kotów przeciwko tym pasożytom tak długo, dopóki utrzymują się dodatnie temperatury i nie ma śniegu. Niestety należy pamiętać, że choć dostępne środki zabezpieczające znacznie zmniejszają ryzyko złapania kleszcza, nie dają one 100% gwarancji, że do tego nie dojdzie.

 
Jak prawidłowo wyjąć kleszcza?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń do usuwania kleszczy. Najlepiej zaopatrzyć się w nie zanim będą potrzebne. Osobiście polecam delikatne plastikowe szczypce lub haczyki.
kleszczyki2

haczyki3

Uważam, że metalowe pęsety nie są dobrym narzędziem do wyjmowania kleszczy. Ich końcówka jest często zbyt ostra i może przeciąć kleszcza przy próbie jego wyciągnięcia. Nigdy nie należy chwytać kleszcza gołymi rękami. W ten sposób można zarazić się przenoszonymi przez niego chorobami! Jeśli kleszcz się już wkręcił , a nie dysponujemy odpowiednim narzędziem można złapać go przez rękawiczkę, foliową torebkę lub kawałek gazy.
kleszczrysDOBRZE
kleszczrysZLE

Zabieg usunięcia kleszcza jest całkowicie bezbolesny. Kleszcza chwytamy jak najbliżej skóry. W przypadku zwierzaków należy uważać żeby złapać samego pasożyta, a nie sierść pupila. Po uchwyceniu obracamy kleszcza w kierunku przeciwnym do wskazówek ruchu zegara. Zazwyczaj po kilku obrotach kleszcz sam wychodzi. Miejsce po usunięciu kleszcza przecieramy środkiem odkażającym. Przez kilka kolejnych tygodni warto obserwować miejsce po ukąszeniu. Jeśli pojawia się rumień, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

 
kleszczyki  haczyk


Czego nie należy robić? – wszystkie te czynności zwiększają ryzyko zarażenia groźnymi chorobami

1. nigdy nie wyciągamy kleszcza gołymi rękami

2. przed wyciągnięciem kleszcza nie należy go niczym smarować, ani odkażać miejsca w które się wbił

3. nie łapiemy kleszcza za sam odwłok, nie zgniatamy, nie próbujemy wyciskać, nie przypalamy


Autor: lek. wet. Ewa Trębacz

Udostępnij na:

© Wesoły Pies.
background