Weterynarz Wesoła, Stara Miłosna, Warszawa, Przychodnia Weterynaryjna

Nikt tak nie docenia geniuszu zawartego w twoich słowach jak twój piesChristopher Morley
Można żyć bez psa, ale nie warto Heinz Ruchmann
Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotnościDaniel Defoe
Psy nie są całym naszym życiem, ale czynią je pełnymRoger Caras
Ten kraj szczęśliwy... gdzie po psie płaczą szczerze i dłużejAdam Mickiewicz
kot akuku2
A+ A A-
22 Paź

Czego nie podawać do jedzenia psom?

Zachęcam do zapoznania się z listą produktów, które choć są bezpieczne dla ludzi, mogą bardzo zaszkodzić psom.  Większość z niżej wymienionych produktów jest również toksyczna dla kotów. 

 
czekolada
Czekolada jest szkodliwa dla psów, ze względu na zawartą w niej teobrominę. Dawka toksyczna teobrominy to około 100 mg/kg masy ciała psa. Czekolady różnią się zawartością teobrominy: w czekoladzie mlecznej jest jej około 150 mg/100 g, w gorzkiej może być nawet > 1300 mg/100g. Dla psa wielkości yorka niebezpieczny będzie nawet jeden kawałek gorzkiej czekolady.
Objawy zatrucia teobrominą zaczynają się zwykle w ciągu 1 do 4 godzin od zjedzenia czekolady. Wyróżniamy wśród nich: nadmierne pobudzenie, wymioty, biegunkę, dyszenie, przyśpieszone bicie serca, zwiększenie ilości oddawanego moczu oraz drżenia mięśni. W skrajnych przypadkach dochodzi do utraty przytomności, drgawek, zaburzeń pracy serca, a nawet śmierci.
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł niebezpieczną ilość czekolady natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. W przypadku zatrucia teobrominą nie istnieje specyficzna odtrutka. W postępowaniu lekarskim priorytetem będzie ograniczenie ilości teobrominy dostającej się do krwioobiegu. Osiągamy to przez wywołanie wymiotów, płukanie żołądka oraz podanie leków hamujących jej wchłanianie z przewodu pokarmowego. Jeśli wystąpią objawy zatrucia stosowane jest leczenie podtrzymujące i objawowe.

kawa
Zawarta w kawie, herbacie i wielu napojach energetycznych kofeina jest substancją o działaniu pobudzającym. W niewielkiej dawce doprowadzi do podrażnienia przewodu pokarmowego. Jeśli pies przyjmie ją w dużej ilości objawy będą takie jak w przypadku teobrominy, gdyż obie substancje mają ten sam mechanizm działania. Mogą wystąpić różnice w szybkości występowania objawów, gdyż substancja przyjęta w postaci płynnej szybciej się wchłania. Postępowanie lekarskie będzie takie jak w przypadku zatrucia czekoladą.

piwo
Alkohol ma podobny wpływ na psy i na ludzi, jednak te pierwsze są znacznie bardziej wrażliwe na jego działanie. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu może wywołać u psa objawy zatrucia. W pierwszej kolejności wystąpią zaburzenia koordynacji, dezorientacja i wymioty. W cięższych przypadkach dojdzie do drgawek, utraty przytomności, zaburzeń oddychania i śmierci. Warto pamiętać, że alkohol bardzo szybko się wchłania, więc do ciężkich objawów może dojść w krótkim czasie od jego spożycia.

Piwo, mimo zwykle niewielkiej zawartości etanolu, jest szczególnie niebezpieczne. W chmielu obecna jest niezidentyfikowana do tej pory substancja wywołująca przyśpieszenie akcji serca i oddechów, wzrost temperatury i drgawki. W najcięższych przypadkach może dojść do śmierci zwierzęcia.

cebula czosnek
Cebula, czosnek, a także por i szczypior są szkodliwe dla psów w każdej postaci. Wyżej wymienione produkty zawierają niebezpieczne dla zwierząt związki siarki. Dla ludzi są one niegroźne ze względu na znacznie wydolniejsze niż u zwierząt mechanizmy detoksykacyjne w wątrobie. W przypadku psów ich jednorazowe spożycie w dużej ilości lub stałe przyjmowanie małych porcji doprowadzi do uszkodzenia czerwonych krwinek, a w konsekwencji do anemii. Objawy zatrucia wystąpią najwcześniej kilka dni po zjedzeniu tych roślin. Właściciel psa może zauważyć, że jego pupil szybciej się męczy, jest osłabiony, częściej dyszy i ma przyśpieszoną akcję serca. W przypadku silnej anemii zauważalna będzie bladość błon śluzowych. 

winogrono
Winogrona i rodzynki zawierają nieznaną substancję, która u psów wywołuje niewydolność nerek. Groźne są nie tylko zjedzone owoce, ale również podgryzanie gałęzi i liści winorośli. Niebezpieczne może być zjedzenie nawet kilku winogron lub rodzynek. Objawy zatrucia zaczynają się kilka godzin od zjedzenia owoców. W pierwszej kolejności zaobserwujemy wymioty i biegunkę. Zatruty pies będzie wyraźnie osłabiony, nie będzie jeść, za to pragnienie może być zwiększone. W ciągu około 48 godzin od spożycia winogron lub rodzynek rozwinie się ostra niewydolność nerek. Jeśli u psa dojdzie do wystąpienia skąpomoczu lub bezmoczu, szanse na jego uratowanie są niewielkie.

macadamia
Orzechy macadamia zawierają nieznaną substancję, która u psów wywołuje osłabienie, wzrost temperatury, wymioty i niezborność. Objawy mogą wystąpić po zjedzeniu zaledwie 2-3 g orzechów na kg masy ciała. Zatrucia leczone są objawowo, objawy zwykle ustępują w ciągu około 2 dni od zjedzenia orzechów.

xylitol2xylitol
Cukier brzozowy czyli xylitol można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Coraz częściej jest też dostępny w zwykłych sklepach spożywczych. Jest dodawany do gum do żucia i wielu słodyczy. Jest zupełnie nieszkodliwy dla ludzi, a bardzo niebezpieczny dla zwierząt domowych. Dawka toksyczna ksylitolu to zaledwie 0,1 g/kg masy ciała psa. Ze względu na słodki smak jest chętnie zjadany. Objawy zatrucia pojawiają się w krótkim czasie po spożyciu. Zaliczamy do nich wymioty, gwałtowne osłabienie, zaburzania koordynacji ruchowej, drgawki oraz utratę przytomności. Jeśli w krótkim czasie od wystąpienia pierwszych objawów nie zostanie udzielona pomoc lekarska dojdzie do śmierci psa. Nawet w przypadku szybkiego udzielenia pomocy lekarskiej i opanowaniu wyżej wymienionych objawów u psa może rozwinąć się toksyczna martwica wątroby, która również doprowadzi do jego śmierci.

awokado
Awokado zawiera persynę. Ta substancja jest niegroźna dla ludzi, ale toksyczna dla zwierząt. Wrażliwość gatunkowa psów na persynę jest zmienna. Niektóre mogą zjeść awokado i nie wystąpią u nich żadne niepokojące objawy. U bardziej wrażliwych zwierząt wystąpią zaburzenia żołądkowo – jelitowe.  Cięższe przypadki będą wymagały pomocy lekarskiej.

Autor: lek. wet. Ewa Trębacz

Udostępnij na:

© Wesoły Pies.
background