Weterynarz Wesoła, Stara Miłosna, Warszawa, Przychodnia Weterynaryjna

Nikt tak nie docenia geniuszu zawartego w twoich słowach jak twój piesChristopher Morley
Można żyć bez psa, ale nie warto Heinz Ruchmann
Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotnościDaniel Defoe
Psy nie są całym naszym życiem, ale czynią je pełnymRoger Caras
Ten kraj szczęśliwy... gdzie po psie płaczą szczerze i dłużejAdam Mickiewicz
kot akuku2
A+ A A-
11 Kwi

WAŻNE - zmiana godziny otwarcia

Napisane przez Opublikowano w Aktualności
UWAGA
Od 15 do 30 kwietnia
Przychodnia będzie czynna
od poniedziałku do piątku w godzinach 11 - 19
oraz w soboty i niedziele w godzinach 9 - 15.

W dniach
20 - 22 kwietnia
oraz 1 - 3 maja
Przychodnia będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.
Zespół Wesołego Psa.
Czytaj więcej...
10 Paź

Profilaktyka bez kolejki

Napisane przez Opublikowano w Aktualności
Szanowni Państwo,
 wychodząc na przeciw oczekiwaniom, z dniem 15 października
wprowadzamy możliwość zapisów na konkretny dzień i godzinę
na zabiegi profilaktyczne oraz drobne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak:
- szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym,
- odrobaczenie,
- zabezpieczenie przeciwko pasożytom zewnętrznym,
- skrócenie pazurów,
- oczyszczenie zatok przyodbytowych.

Umówieni pacjenci będą przyjmowani w:
- poniedziałki w godzinach 14 - 17,
- środy w godzinach 17 - 20,
- piątki w godzinach 9 - 12.
 Zapisów dokonujemy drogą telefoniczną, pod nr 
605-651-577.
Pacjenci niezapisani będą obsługiwani jak dotychczas, czyli według kolejności.


 
Zespół Wesołego Psa
Czytaj więcej...
30 Wrz

Uwaga - zmiana godzin pracy

Napisane przez Opublikowano w Aktualności
Szanowni Państwo, 

od 1 października 2018 r. zapraszamy
od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 20.00
oraz w soboty i niedziele w godzinach 9.00 - 15.00

Zespół Wesołego Psa
Czytaj więcej...
Udar cieplny – objawy przegrzania i udaru u psa, jak zapobiec wystąpieniu udaru, jak udzielić pierwszej pomocy.


Dlaczego psy są wrażliwe na przegrzanie?

W gorące dni psy regulują temperaturę ciała głównie dzięki dyszeniu. Ten sposób oddawania ciepła jest znacznie mniej wydajny niż pocenie się. Gruczoły potowe psów zlokalizowane są tylko na opuszkach łap i na nosie, a ilość potu, jaką produkują nie wystarcza do skutecznego ochładzania organizmu. To dlatego u psa może dojść do przegrzania, nawet jeśli nam nie jest zbyt gorąco.

Gorący dzień


Prawidłowa temperatura wewnętrzna psa (mierzona w odbytnicy), powinna wynosić 38 - 39° C. Jeśli w upalny dzień pies nie jest w stanie oddać wystarczającej ilości ciepła, jego temperatura zaczyna szybko rosnąć. Z przegrzaniem mamy do czynienia w sytuacji, kiedy wewnętrzna temperatura psa wynosi 39-40,5° C. Przy udarze cieplnym to temperatura wewnętrzna zwierzęcia jest wyższa niż 40,5° C. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jeśli temperatura przekroczy 41,5-42° C dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a w konsekwencji do śmierci.


Objawy przegrzania i udaru u psa

1.       Pierwszym sygnałem, że naszemu psu jest za gorąco jest przyśpieszenie oddechów i oddychanie z otwartym pyskiem (dyszenie). To jest moment, w którym powinieneś zareagować. Poniżej znajdziesz sposoby na skuteczne schłodzenie psa.

Dyszenie


2.       W dalszej kolejność oddechy stają się cięższe i głębsze. Pies jest osłabiony, pokłada się, niechętnie wstaje. Początkowo może się bardziej ślinić, później jego śluzówki stają się suche. Jeśli nie udzielisz psu pomocy w krótkim czasie jego życie będzie zagrożone.

3.       Następnie pojawią się objawy wstrząsu: dezorientacja, brak reakcji na otoczenie, bladość błon śluzowych, niekiedy biegunka i wymioty z domieszką krwi. Wstrząs jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Psu niezbędna jest szybka pomoc lekarska.

4.       W najcięższych przypadkach mogą pojawić się drgawki i utrata przytomności. Oddechy zwierzaka stają się coraz płytsze i wolniejsze, w końcu ustają. Jeśli wystąpią te objawy szanse na uratowanie psa są minimalne.

  
Jak nie dopuścić do przegrzania psa?

1.       Upewnij się, że Twój pies ma stały dostęp do świeżej wody i może schować się w zacienionym miejscu. Miska z wodą do picia zawsze powinna znajdować się w zacienionym miejscu. Regularnie sprawdzaj ilość wody w misce.W wyjątkowo gorące dni nie zostawiaj psa bez opieki na terenie posesji.
Zapewnij psu stały dostęp do wody!

2.       Unikaj forsownych spacerów z psem w najgorętszej porze dnia. Na dłuższy spacer wybierzcie się wcześnie rano, późnym popołudniem lub wieczorem. Zabierz dla niego wodę.

3.       Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa nawet na chwilę w zaparkowanym samochodzie! Nawet, jeśli pojazd stoi w cieniu, a okna są uchylone temperatura w jego wnętrzu wzrasta bardzo szybko. 

4.       Pod żadnym pozorem nie zabieraj psa na wycieczkę rowerową. Nawet, jeśli jedziesz powoli, pies biegnący za rowerem błyskawicznie się przegrzewa. Takie przejażdżki są jedną z najczęstszych przyczyn udarów u psów.

5.       Nie zostawiaj przywiązanego psa na słońcu. Jeśli już musisz go na chwilę zostawić (np. pod sklepem) znajdź mu kawałek cienia.

NIGDY nie zostawiaj psa w zaparkowanym samochodzie!

6.       Nie zakładaj psu kagańca. W gorące dni pies musi mieć możliwość szerokiego otwarcia pyska i dyszenia.

7.       Pamiętaj, że niektóre psy są bardziej wrażliwe na upały niż inne – bądź czujny, jeśli Twój pupil ma problemy z sercem, jest otyły lub zalicza się do psów ras brachycefalicznych (np. pekińczyki, buldożki francuskie, sharpei, itp.). Ma ciemną lub czarną sierść. Jest psem o gęstej okrywie włosowej (np. czarny terier rosyjski, sznaucer olbrzym, nowofunland, psy północy: Alaskan malamute, syberian husky)

  
Zasady pierwszej pomocy psu w przypadku przegrzania i udaru

A.      Jeśli podczas spaceru obserwujesz u psa początkowe objawy przegrzania (dyszenie):

1.       Daj mu odpocząć. Usiądźcie w chłodnym, zacienionym miejscu. 

Regularnie odpoczywajcie w cieniu

2.       Podaj mu wodę do picia. 

3.       Przed dalszym marszem zwilż mu sierść.

B.      Jeśli wystąpią cięższe objawy przegrzania (osłabienie, cięższe, głębokie oddechy):

1.       Przenieś psa do chłodnego pomieszczenia.

2.       Zmocz jego sierść letnią wodą. 

3.       Daj mu wodę do picia. 

4.       Jeśli Twój pies nie chce pić wody lub masz wątpliwości czy jego stan się poprawia skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

C.      Jeśli wystąpią objawy udaru (wstrząs, drgawki, utrata przytomności):

1.       Natychmiast przenieś psa do chłodnego pomieszczenia.

2.       Obficie zmocz go letnią wodą. Woda nie powinna być zimna. Zbyt gwałtowne ochłodzenie może doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

3.       Od razu po schłodzeniu zawieź psa do lekarza weterynarii. Jeśli masz taką możliwość uprzedź lekarza, że przywieziesz pacjenta z udarem. Dzięki temu będzie mógł się przygotować na Wasz przyjazd i szybciej udzielić pomocy.
Czytaj więcej...
27 Kwi

Jak usunąć kleszcza?

Napisane przez Opublikowano w Aktualności
Jak wyjąć kleszcza? 

Przede wszystkim jak najszybciej. Każda dodatkowa godzina, jaką kleszcz spędza wczepiony w ciało, zwiększa ryzyko zarażenia przenoszonymi przez niego chorobami. Wbrew powszechnie panującej opinii usunięcie kleszcza nie jest trudne i każdy może się tego nauczyć. Z tego artykułu dowiecie się Państwo w jaki sposób prawidłowo to zrobić.

Kleszcze


Kilka słów o kleszczach. 

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które podczas swojego rozwoju potrzebują krwi kręgowców. Okres ich aktywności najczęściej rozpoczyna się na przełomie marca/kwietnia i trwa do października/listopada, jednak w przypadku łagodnych zim mogą występować również w najchłodniejszych miesiącach roku. Przykładem może być ostatnia zima, podczas której kleszcze i choroby odkleszczowe, były rozpoznawane w naszej przychodni również w grudniu i na początku stycznia. Zachęcamy do zabezpieczania psów i kotów przeciwko tym pasożytom tak długo, dopóki utrzymują się dodatnie temperatury i nie ma śniegu. Niestety należy pamiętać, że choć dostępne środki zabezpieczające znacznie zmniejszają ryzyko złapania kleszcza, nie dają one 100% gwarancji, że do tego nie dojdzie. 

 
Jak prawidłowo wyjąć kleszcza?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń do usuwania kleszczy. Najlepiej zaopatrzyć się w nie zanim będą potrzebne. Osobiście polecam delikatne plastikowe szczypce lub haczyki.
kleszczyki2

haczyki3

Uważam, że metalowe pęsety nie są dobrym narzędziem do wyjmowania kleszczy. Ich końcówka jest często zbyt ostra i może przeciąć kleszcza przy próbie jego wyciągnięcia. Nigdy nie należy chwytać kleszcza gołymi rękami. W ten sposób można zarazić się przenoszonymi przez niego chorobami! Jeśli kleszcz się już wkręcił , a nie dysponujemy odpowiednim narzędziem można złapać go przez rękawiczkę, foliową torebkę lub kawałek gazy. 
kleszczrysDOBRZE
kleszczrysZLE

Zabieg usunięcia kleszcza jest całkowicie bezbolesny. Kleszcza chwytamy jak najbliżej skóry. W przypadku zwierzaków należy uważać żeby złapać samego pasożyta, a nie sierść pupila. Po uchwyceniu obracamy kleszcza w kierunku przeciwnym do wskazówek ruchu zegara. Zazwyczaj po kilku obrotach kleszcz sam wychodzi. Miejsce po usunięciu kleszcza przecieramy środkiem odkażającym. Przez kilka kolejnych tygodni warto obserwować miejsce po ukąszeniu. Jeśli pojawia się rumień, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. 

 
kleszczyki  haczyk


Czego nie należy robić? – wszystkie te czynności zwiększają ryzyko zarażenia groźnymi chorobami

1. nigdy nie wyciągamy kleszcza gołymi rękami 

2. przed wyciągnięciem kleszcza nie należy go niczym smarować, ani odkażać miejsca w które się wbił 

3. nie łapiemy kleszcza za sam odwłok, nie zgniatamy, nie próbujemy wyciskać, nie przypalamy 


Autor: lek. wet. Ewa Trębacz
Czytaj więcej...
27 Kwi

Grafik na majówkę

Napisane przez Opublikowano w Aktualności
W dniach 1 - 3 maja 
przychodnia będzie 
NIECZYNNA.
W poniedziałek 30 kwietnia oraz
piątek 4 maja pracujemy 
od 11 do 19.

Za utrudnienia przepraszamy.
Zespół Wesołego Psa
Czytaj więcej...
22 Gru

Świąteczne zagrożenia

Napisane przez Opublikowano w Aktualności
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Warto poświęcić chwilę żeby poznać zagrożenia, jakie niesie dla naszych czworonożnych pupili ten okres.

TRUJĄCE ROŚLINY
Popularne w okresie świątecznym rośliny, takie jak gwiazda betlejemska czy jemioła są trujące dla zwierząt. Koty są z natury ciekawskie i często lubią podgryzać zakupione kwiaty. W przypadku dwóch powyższych roślin może to się skończyć podrażnieniem żołądka, ślinotokiem i uporczywymi wymiotami. W przypadku zdjedzenia większej ilości mogą wystąpić objawy neurologiczne, a nawet śmierć. Warto ustawić rośliny w taki sposób żęby nasi milusińscy nie mieli do nich dostępu.
gwiazda  jemiola

Również popularne choinki, czyli różne gatunki świerków oraz jodeł stanowią pewne zagrożenie. Ich igły mają właściwości drażniące i po zjedzeniu większej ilości mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, biegunka). Warto zwrócić uwagę czy nasz zwierzak nie podgryza gałązek.

choinka

Znacznie poważniejszym zagrożeniem są nawozy stosowane w celu przedłużenia żywotności drzewek. Duża część zwierząt lubi pić wodę z innych źródeł niż własna miska. Dla wielu z nich pojemnik z choinką może być bardzo kuszący. Nawozy i inne środki dodawane do wody mogą być bardzo niebezpieczne. Właściciele psów i kotów powinni zrezygnować z ich stosowania lub zabezpieczyć pojemniki z wodą tak, by uniemożliwić swoim pupilom dostęp do nich.

OZDOBY ŚWIĄTECZNE
Właściciele zwierząt powinni pamiętać żeby szklane ozdoby choinkowe wieszać poza zasięgiem swoich pupili. Dotyczy to zwłaszcza kotów i młodych psów. Zwierzaki często traktują bombki jak zabawki. Niestety w przypadku szklanych ozdób może się to skończyć ich rozbiciem i pokaleczeniem pyszczka lub łap zwierzaka.

bombki

Anielskie włosie jest bardzo niebezpieczne dla kotów. Długa i błyszcząca nitka przypomina mysi ogonek, dlatego koty często połykają te ozdóbki. Stanowi to dla nich śmiertelne zagrożenie. Część nitki wielokrotnie zaczepia się o język lub o niewielkie ilości sierści znajdujące się w żołądku zwierzaka. Dalsza część ozdoby przechodzi do jelita. Ponieważ początkowy odcinek włosia jest unieruchomiony jelito nawleka się na jego dalszą część i wielokrotnie ulega przecięciu. Tylko szybkie rozpoznanie problemu i operacyjne usunięcie ciała obcego daje kotu szanse na wyzdrowienie. Właściciele kotów nie powinni używać tej ozdoby!

anielskie wlosie

Lampki choinkowe same w sobie nie stanowią zagrożenia, jednak mrugające światełka mogą przyciągać uwagę młodych psów i kotów. Zwierzaki "badają" nowości przy użyciu zębów i języka. W przypadku przegryzienia kabla elektrycznego może dojść do porażenia prądem oraz bolesnych opażeń w jamie ustnej. Warto pamiętać o wyłączeniu lampek, jeśli nasz zwierzak ma zostać sam.

sztuczna choinka

Plastik z którego zrobione są sztuczne choinki może być toksyczny dla zwierząt. Na szczęście psy i koty rzadko są zainteresowane gryzieniem sztucznych drzewek. Jeśli nasz pupil zalicza się do nielicznej grupy podgryzających sztuczne choinki, warto umieścić drzewko poza jego zasięgiem. Zjedzenie niewielkiej ilości plastiku może podrażnić przewód pokarmowy, w większych ilościach może nawet doprowadzić do niedrożności.

JEDZENIE
Pozdczas wigilijnej kolacji stół ugina się od różnych potraw. Wielokrotnie dzielimy się nim z naszymi ulubieńcami. Warto pamiętać, że psom i kotom (podobnie jak nam) grozi przejedzenie. Należy zachować umiar podczas ich dokarmiania. Potrawy zawierające duże ilości przypraw, cebulę, czosnek lub rodzynki nie nadają się dla zwierząt. 
Podczas Świąt w wielu domach króluje czekolada. Pamiętajmy żeby nie zostawiać jej w zasięgu naszych pupili. Zawarta w czekoladzie teobromina jest dla nich toksyczna.

przejedzenie czekoladowe ozdoby
  
Czytaj więcej...
22 Gru

Strach i fajerwerki

Napisane przez Opublikowano w Aktualności
Zbliża się noc sylwestrowa. Dla ludzi to czas dobrej zabawy, podsumowań, snucia planów i obmyślania noworocznych postanowień. Dla zwierząt to najbardziej stresująca noc w roku. Z tego artykułu dowiecie się Państwo jak złagodzić strach i pomóc swoim czworonogom bezpiecznie zacząć Nowy Rok.

Dlaczego psy i koty boją się wystrzałów?
                Strach przed głośnym dźwiękiem jest reakcją instynktowną.  Jedynie niewielki odsetek psów  nie reaguje lękiem na wystrzały. W przyrodzie głośny dźwięk przeważnie zwiastuje zagrożenie. Chęć ukrycia się w bezpiecznym miejscu jest naturalna. Dodatkowo psy i koty mają znacznie lepszy słuch niż ludzie. Huk związany z wybuchami fajerwerków może wywoływać u nich fizyczny dyskomfort, a nawet ból.

Jak rozpoznać strach u psa?
                Pierwsze sygnały świadczące o zaniepokojeniu są dość niespecyficzne. Może to być np. oblizywanie warg w sytuacji braku pokarmu. Niektóre psy ziewają, jakby były zmęczone lub znużone, inne wręcz przeciwnie, sprawiają wrażenie nadmiernie czujnych i pobudzonych. 
Objawem narastającego lęku będzie dyszenie, kiedy pies nie jest zmęczony, nie chce mu się pić, ani nie jest gorąco. Inne symptomy to podkulenie ogona i kończyn, napięcie mięśni mimicznych twarzy, cofnięcie uszu oraz rozszerzenie źrenic. 

Przestraszony pies

Bardzo przestraszony pies odmawia przyjmowania pokarmu (nawet smakołyków). Większość psów o tym poziomie lęku usiłuje uciec lub się schować, nieliczne zamierają w bezruchu.

Jak rozpoznać strach u kota?
                Koty są z natury bardziej skryte. U tego gatunku trudniej jest zauważyć pierwsze symptomy niepokoju. Jednym z niewielu możliwych do zauważenia objawów jest nadmierne pocenie. Gruczoły potowe kotów zlokalizowane są głównie w opuszkach, dlatego zaniepokojony kot zostawia mokre ślady na podłodze. 
W przypadku narastającego lęku objawy będą podobne jak u psa - rozszerzenie źrenic, napięcie mięśni mimicznych twarzy, skulenie uszu oraz podkulenie ogona i kończyn. Większość przestraszonych kotów próbuje się schować.

Przestraszony kot

Czym się różni strach od fobii?
                Strach jest naturalną reakcją na sytuację, którą zwierzak traktuje jako zagrożenie. Strach pełni rolę adaptacyjną. Jego zadaniem jest informowanie, że dana sytuacja jest niebezpieczna i należy jej unikać. 
Fobia jest reakcją nieprawidłową. Mówimy o niej gdy poziom lęku u zwierzęcia jest niewspółmiernie duży do potencjalnego zagrożenia lub gdy objawy lęku utrzymują się długo po ustąpieniu bodźca, który je wywołał. 
Fobia dźwiękowa występuje zdecydowanie częściej u psów niż u kotów. Przykładem reakcji nieprawidłowej będzie np. odmowa wychodzenia na dwór i załatwiania potrzeb fizjologicznych w okresie noworocznym. 

Sedno sprawy - czyli jak łagodzić strach i pomóc pupilowi bezpiecznie zacząć Nowy Rok.

Wskazówki dla zwiększenia bezpieczeństwa.
1. Ostatniego dnia grudnia lepiej nie spuszczać psa ze smyczy, ani nie wypuszczać  kota z domu. Nawet pozornie spokojny zwierzak, może spanikować i uciec, jeśli w pobliżu wybuchnie petarda. 
2. W ciągu dnia warto wybrać się z psem na długi spacer (tak żeby się zmęczył). Po zmroku lepiej ograniczyć wychodzenie na koniecznego minimum. 
3. Jeśli zwierzak nie jest zaczipowany, przed wyjściem na dwór warto założyć mu adresówkę z nr telefonu. Mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, zdarza się, że psy zrywają się ze smyczy i uciekają. Czip lub adresówka znacznie zwiększają szanse na jego odnalezienie.
4. Nawet jeśli Twój pupil na co dzień mieszka na dworze, lepiej żeby tę noc spędził w pomieszczeniu. Warto przygotować mu wcześniej bezpieczne miejsce w domu. 

 Wskazówki dla łagodzenia lęku.
1. Warto zamknąć i zasłonić okna, tak żeby ograniczyć błyski i huk, związane z fajerwerkami. 
2. Spróbuj odwrócić uwagę pupila od wystrzałów. Możesz np. zacząć bawić się jego ulubioną zabawką i zachęcać go do zabawy. Nie zmuszaj go, jeśli nie chce się bawić.
3. Wylizywanie pokarmu działa uspokajająco na psy. Można wcześniej przygotować zabawkę, wypełnioną ulubionym smakołykiem pupila i dać mu ją tuż przed północą. 
Kong

4. Warto udostępnić pupilowi bezpieczne miejsce, gdzie w razie potrzeby będzie mógł się schować. Zwierzaki najczęściej wybierają małe pomieszczenia bez okien - np. łazienkę lub piwnicę. Jeśli kot czy pies chce się schować, należy mu na to pozwolić. Drzwi do pomieszczenia powinny pozostać cały czas uchylone, tak żeby zwierzak miał możliwość wejścia lub wyjścia, kiedy tego potrzebuje.
5. Niektóre zwierzaki bardzo dobrze reagują na preparaty oparte na feromonach (różne dla psów i kotów).  Są one dostępne w postaci obroży lub elektrycznych dyfuzorów. Warto je wypróbować jeśli nasz pupil cierpi z powodu łagodnego do średniego lęku w związku z fajerwerkami. W przypadku zwierząt z ciężkim lękiem lub fobią mogą stanowić element postępowania, jednak z pewnością same w sobie nie wystarczą. Aby mogły osiągnąć pełnię swojego działania, należy zastosować je około 2 tygodnie przed Nowym Rokiem.

Dyfuzor    Obroża

6. Psom, które nie mają specjalnych zaleceń żywieniowych, można podać posiłek bogaty w długołańcuchowe węglowodany (np. makaron) na około 1-2 godziny przed północą. Uczucie sytości zmniejsza nasilenie objawów lękowych.

Preparaty uspokajające - podawać czy nie?
                Decyzja o tym czy i jaki preparat uspokajający podać zwierzakowi, będzie uzależniona od poziomu lęku jaki prezentuje.  Jeśli zwierzak nie wykazuje objawów lęku, nie ma potrzeby podawania mu żadnych środków uspokajających. Suplementy o właściwościach przeciw lękowych (np. Kalmaid, Relaxer, Felissa, Zylkene) będą odpowiednie dla zwierząt o niskim do średniego poziomu lęku. Zwierzęta o wysokim poziomie lęku oraz te z fobią dźwiękową powinny dostać leki przeciw lękowe. W obu wypadkach potrzeba około 1-2 tygodni, aby środki te mogły rozwinąć pełnię swojego działania, dlatego ważne jest, żeby decyzji o ich podaniu nie zostawiać na ostatnią chwilę. Szczegółowe informacje dotyczące stosowania leków przeciw lękowych można otrzymać, po konsultacji z lekarzem weterynarii.
               

Każdy właściciel psa czy kota powinien odpowiedzieć na pytanie jak duży jest poziom lęku u jego pupila. 
Poniżej uproszczona tabelka jak ocenić poziom lęku.
POZIOM LĘKU

ZACHOWANIE ZWIERZAKA

Brak

Nie zwraca uwagi na fajerwerki.

Przez chwilę jest zainteresowany co się dzieje, później wraca do swoich zajęć.

Umiarkowany

Nie zwraca uwagi na pojedyncze wystrzały.

Wykazuje łagodne objawy lęku podczas kanonady - np. oblizuje się, nadmiernie poci, jest czujny.

Po ustaniu huków natychmiast się uspokaja.

Średni

Pojedyncze wystrzały wywołują krótkotrwały niepokój.

Podczas kanonady sylwestrowej wykazuje wyraźne objawy lęku - np. kuli się, dyszy. Nie próbuje uciekać, ani się schować. 

Mimo lęku dąży do interakcji z właścicielem - daje się włączyć do zabawy, wykonuje polecenia.

Krótko po ustaniu huków zachowuje się zupełnie normalnie.

Wysoki

Wykazuje bardzo wyraźne objawy lęku podczas kanonady - kuli się, dyszy, usiłuje schować.

Mimo wysokiego poziomu lęku, reaguje na właściciela, choć przeważnie nie wykonuje poleceń.

Po ustaniu huków potrzebuje dłuższej chwili na uspokojenie. Następnego dnia zachowuje się już normalnie.

Fobia dźwiękowa

Jest przerażony sylwestrową kanonadą. Za wszelką cenę usiłuje się schować. 

Nie reaguje na właściciela, sprawia wrażenie oszalałego ze strachu.

Objawy lęku są widoczne już kilka dni przed Sylwestrem i / lub utrzymują się po nocy sylwestrowej.

 
W przypadku zwierząt z wysokim poziomem lęku i fobią dźwiękową, warto zwrócić uwagę na fakt, że leki przeciw lękowe mają za zadanie ograniczyć negatywne efekty silnego stresu. Ich działanie jest jedynie doraźne. Aby długotrwale zmniejszyć strach przed wystrzałami należy przeprowadzić stopniowe odwrażliwianie na dźwięki. Jest to proces wymagający przynajmniej kilkumiesięcznej pracy, najlepiej pod okiem doświadczonego szkoleniowca lub behawiorysty.

 Czego nie należy robić?
1. Nie próbuj pocieszać ani uspokajać pupila, kiedy wykazuje objawy lęku. Nie krzycz na niego. W ten sposób tylko utwierdzisz go w przekonaniu, że jest się czego bać.
2. Nie podawaj leków uspokajających bez konsultacji z lekarzem weterynarii.
3. Nie zostawiaj zwierzaka przyjmującego leki uspokajające samego w domu. Zwierzęta przyjmujące leki, powinny mieć zapewnioną opiekę.

Autor: lek. wet. Ewa Trębacz
Czytaj więcej...
© Wesoły Pies.
background